Program Committee


  • Henny Admoni (CMU)
  • Ali-akbar Agha-mohammdi (JPL)
  • Kaveh Akbari Hamed (San Diego State University)
  • Srinivas Akella (Univ. of North Carolina, Charlotte)
  • Derya Aksaray (MIT)
  • Eren Aksoy (KIT)
  • Alex Alahi (Stanford)
  • Yiannis Aloimonos (University of Maryland)
  • Javier Alonso-Mora (Delft University of Technology)
  • Ron Alterovitz (Univ. of North Carolina)
  • Kaspar Althoefer ()
  • Christopher Amato (Northeastern University)
  • Nancy Amato (Texas A&M)
  • Aaron Ames (Caltech)
  • Francesco Amigoni (Politecnico di Milano)
  • Antonis Argyros ()
  • Tamim Asfour (KIT)
  • Nikolay Atanasov (University of Pennsylvania)
  • Dan Aukes (ASU)
  • Ravi Balasubramanian (Oregon State University)
  • Ashis Banerjee (U. Washington)
  • Sven Behnke (U Bonn)
  • Heni Ben Amor (Arizona State University)
  • Dmitry Berenson (U Michigan)
  • Sourabh Bhattacharya (Iowa State)
  • Pranav Bhounsule (UT San Antonio)
  • Antonio Bicchi (U. Pisa)
  • Aude Billard (EPFL)
  • Mårten Björkman (KTH)
  • Isil Bozma (Bogazici University)
  • David Bradley (Uber)
  • Mireille Broucke (U Toronto)
  • Wolfram Burgard (Uni Freiburg)
  • Katie Byl ()
  • Maya Cakmak (U of Washington)
  • Berk Calli (Yale University)
  • Luca Carlone (MIT)
  • Raffaela Carloni (University of Twente)
  • Tom Carlson (University College London)
  • Stefano Carpin (UC Merced)
  • Jose Castellanos (University of Zaragoza)
  • Andrea Censi (MIT)
  • Nilanjan Chakraborty (Stony Brook University)
  • Sonia Chernova (Georgia Tech)
  • Andrea Cherubini (U. Montpelier)
  • Margarita Chli (ETH Zurich)
  • Howie Choset (CMU)
  • Sanjiban Choudhury (CMU)
  • Girish Chowdhary (UIUC)
  • Ed Colgate (Northwestern)
  • Peter Corke (Queensland University of Technology)
  • Nikolaus Correll (U Colorado Boulder)
  • Jorge Cortes (UCSD)
  • Raffaello D'Andrea (ETH Zurich)
  • Andrew Davison (Imperial College London)
  • Gerardo de la Torre (Northwestern University)
  • Alessandro De Luca (Sapienza University of Rome)
  • Marc Deisenroth (Imperial College London)
  • Robin Deits (MIT)
  • Vishnu Desaraju (CMU)
  • Ashish Deshpande (University of Texas at Austin)
  • Renaud Detry (Jet Propulsion Laboratory)
  • Carrick Detweiler (UNL)
  • Donato Di Paola (ISSIA-CNR)
  • Anca Dragan (U of California, Berkeley)
  • Tom Duckett (Lincoln U.)
  • Ahmetcan Erdogan (Northwestern)
  • Ozgur Erkent (U. Innsbruck)
  • Adrien Escande (JRL-CNRS)
  • Maurice Fallon (U of Edinburgh)
  • Dave Feil-Seifer (U of Nevada, Reno)
  • Ozan Fener (Stanford)
  • Rafael Fierro (University of New Mexico)
  • Roy Fox (UC Berkeley)
  • Antonio Franchi (LAAS)
  • Marco Gabiccini (University of Pisa)
  • Philippe Giguere (U. Laval)
  • Maria Gini (U Minnesota)
  • Matthew Gombolay (MIT)
  • Nakul Gopalan (Brown University)
  • Clément Gosselin (Laval University)
  • Roderich Gross (The University of Sheffield)
  • Abhinav Gupta (CMU)
  • Dan Halperin (Tel Aviv University)
  • Kaiyu Hang (KTH)
  • Simon Hangl (U. Innsbruck)
  • Kensuke Harada (Osaka U)
  • Ross Hatton (Oregon State University)
  • Kris Hauser (Duke)
  • Karol Hausman (USC)
  • Nick Hawes (University of Birmingham)
  • Brad Hayes (MIT)
  • Christoffer Heckman (U. Colorado Boulder)
  • David Held (UC Berkeley)
  • Mohamed Helwa (U Toronto)
  • Sachi Hemachandra (MIT)
  • Ayonga Hereid (Georgia Tech)
  • Sandra Hirche (TU Munich)
  • Geoffrey Hollinger (Oregon State University)
  • Naira Hovakimyan (UIUC)
  • Jonathan How (MIT)
  • Ayanna Howard (Georgia Tech)
  • Thomas Howard (University of Rochester)
  • David Hsu (National University of Singapore)
  • Guoquan (Paul) Huang (U. Delaware)
  • Christian Hubicki (Georgia Tech)
  • Auke Ijspeert (EPFL)
  • Anthony Jarc (Intuitive Surgical)
  • Aaron Johnson (CMU)
  • Matthew Johnson-Roberson (University of Michigan)
  • Colin Jones (EPFL)
  • Wendy Ju (Stanford University)
  • Malte Jung (Cornell University)
  • Leslie Kaelbling (MIT)
  • Marcelo Kallmann (UC Merced)
  • Takayuki Kanda (ATR)
  • Sertac Karaman (MIT)
  • Konstantinos Karydis (University of California, Riverside)
  • Young J. Kim (Ewha Womans University)
  • Hedvig Kjellstrom (KTH)
  • Ross Knepper (Cornell University)
  • Jens Kober (TU Delft)
  • Mykel Kochenderfer (Stanford)
  • Shishir Kolathaya (Georgia Tech)
  • Taku Komura (Edinburgh U)
  • George Konidaris (Brown University)
  • Petar Kormushev (Imperial College London)
  • Jana Kosecka (George Mason University)
  • Mirko Kovac (Imperial College London)
  • Michael Koval (Berkshire Grey)
  • Norbert Krðger (U. of Southern Denmark)
  • Torsten Kroeger (Google)
  • Katherine Kuchenbecker (University of Pennsylvania & MPI for Intelligent Systems)
  • Scott Kuindersma (Harvard)
  • Tomas Kulvicius (University of Goettingen)
  • Andras Kupcsik (National University of Singapore)
  • Ville Kyrki (Aalto University)
  • Florent Lamiraux (LAAS)
  • Amy LaViers (U. Illinois)
  • Jerome Le Ny (Polytechnique Montreal)
  • Dongjun Lee (Seoul National University)
  • Gilwoo Lee (CMU)
  • Jinoh Lee (IIT)
  • Min Kyung Lee (CMU)
  • Iolanda Leite (Disney Research)
  • Tommaso Lenzi (Rehabilitation Institute of Chicago)
  • John Leonard (MIT)
  • Vincent Lepetit ()
  • Nathan Lepora (Bristol)
  • Stefan Leutenegger (Imperial College London)
  • Jyh-Ming Lien (George Mason University)
  • Max Likhachev (CMU)
  • Ming Lin (UNC Chapel Hill)
  • Jim Little (U. of British Columbia)
  • Hongbin Liu (Kings College London)
  • Giuseppe Loianno (University of Pennsylvania)
  • Manfredi Maggiore (U Toronto)
  • Jim Mainprice (Max Planck Institute for Intelligent Systems)
  • Anirudha Majumdar (Stanford)
  • Dinesh Manocha (UNC - Chapel Hill)
  • Anne Martin (Penn State)
  • Fulvio Mastrogiovanni (University of Genoa)
  • Larry Matthies (JPL)
  • Mike McCarthy (UC Irvine)
  • David Meger (McGill)
  • Yigit Menguc (Oregon State University)
  • Francois Michaud (U. Sherbrooke)
  • Michael Milford (QUT)
  • Lauren Miller (1987)
  • Michael Mistry (U of Edinburgh)
  • Mark Moll (Rice University)
  • Jan Maximilian Montenbruck (U Stuttgart)
  • Marco Morales (ITAM)
  • Yasamin Mostofi (UCSB)
  • Andreas Mueller (Johannes Kepler University)
  • Mark Mueller (UC Berkeley)
  • Matthias Muller (U Stuttgart)
  • Ye Nan (Queensland University of Technology)
  • Lorenzo Natale (Italian Institute of Technology)
  • Gerhard Neumann (University of Lincoln)
  • Quan Nguyen (Carnegie Mellon University)
  • Scott Niekum (UT Austin)
  • Hyondong Oh (UNIST)
  • Meeko Oishi (U. New Mexico)
  • Giuseppe Oriolo (La Sapienza)
  • Ana Paiva (INESC-ID / U of Lisbon)
  • Ivana Palunko (University of Dubrovnik)
  • Jia Pan (City University of Hong Kong)
  • Dimitra Panagou (University of Michigan)
  • Robbie Paolini (CMU)
  • Hae-Won Park (Univ of Illinois)
  • Rohan Paul (MIT)
  • Liam Paull (MIT)
  • Quang Cuong Pham (Nanyang Technological University)
  • Elizabeth Phillips (Brown University)
  • Camilla Pierella (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
  • Patrick Pilarski (University of Alberta)
  • Florian Pokorny (KTH)
  • Ioannis Poulakakis (Univ of Delaware)
  • Paul Pounds (University of Queensland)
  • Cedric Pradalier (GeorgiaTech Lorraine)
  • Amanda Prorok (University of Pennsylvania)
  • Fabio Ramos (University of Sydney)
  • Nathan Ratliff (Lula Robotics)
  • David Remy (U.Michigan)
  • Charlie Richter (MIT)
  • Martin Riedmiller (Google)
  • Laurel Riek (UCSD)
  • Ludovic Righetti (MPI Intelligent Systems)
  • Paolo Robuffo Giordano (IRISA-CNRS)
  • Alberto Rodriguez (MIT)
  • Nicolas Rojas (Imperial College London)
  • David Rosen (Oculus Research)
  • Stephanie Rosenthal (CMU)
  • Stergios Roumeliotis (University of Minnesota)
  • Elliott Rouse (Northwestern University)
  • Lorenzo Sabattini (University of Modena and Reggio Emilia)
  • Dorsa Sadigh (UC Berkeley)
  • Paolo Salaris (INRIA)
  • Gionata Salvietti (IIT)
  • Yulia Sandamirskaya (U. Zurich)
  • Silvio Savarese (Stanford)
  • Davide Scaramuzza (University of Zurich)
  • Stefan Schaal (MPI Intelligent Systems)
  • Sebastian Scherer (CMU)
  • Joe Schimmels (Marquette)
  • Edward Schmerling (Stanford)
  • Cordelia Schmid (Inria Grenoble)
  • Jim Schmiedeler (Notre Dame)
  • Mac Schwager (Stanford)
  • Alessandra Sciutti (Italian Institute of Technology)
  • Jon Sensinger (University of New Brunswick)
  • Jungwon Seo (The Hong Kong Univ. of Science and Technology)
  • Julie Shah (MIT)
  • Ehud Sharlin (University of Calgary)
  • Dylan Shell (Texas A&M)
  • Shaojie Shen (HKUST)
  • Candy Sidner (WPI)
  • Nabil Simaan (Vanderbilt)
  • Thierry Simeon (LAAS-CNRS)
  • Surya Singh (University of Queensland)
  • Stephen Smith (U Waterloo)
  • Matthew Spenko (Illinois Institute of Technology)
  • Andrew Spielberg (MIT)
  • Sebastian Stabinger ()
  • Olivier Stasse (LAAS-CNRS)
  • Aaron Steinfeld (CMU)
  • Yu Sun (University of South Florida)
  • Dan Szafir (U of Colorado)
  • Xiaobo Tan (Michigan St. U.)
  • Juan Tardos (Zaragoza)
  • Russ Taylor (Johns Hopkins)
  • Evangelos Theodorou (Georgia Tech)
  • Justin Thomas (UPenn)
  • Jesse Thomason (UT Austin)
  • Ufuk Topcu (UT Austin)
  • Carme Torras (Institut de Robòtica i Informàtica Industrial (CSIC-UPC))
  • Matthew Travers (CMU)
  • Sebastian Trimpe (MPI Tuebingen)
  • Frank van der Stappen (Utrecht University)
  • Herke van Hoof (McGill)
  • Vincent Vanhoucke (Google)
  • Ram Vasudevan (University of Michigan)
  • Will Vega-Brown (MIT)
  • Rene Vidal (Johns Hopkins)
  • Sethu Vijayakumar (U. Edinburgh)
  • Markus Vincze (TU Vienna)
  • Sasi Viswanathan (Syracuse University)
  • Richard Voyles (Purdue)
  • Steve Waslander (U. Waterloo)
  • Astrid Weiss (Technical University, Vienna)
  • Stephan Weiss (Alpen-Adria University)
  • Jon Weisz (Ready Robotics)
  • Stefan Williams (University of Sydney)
  • Martijn Wisse (Delft)
  • Lawson Wong (Brown University)
  • Jeremy Wyatt (U of Birmingham)
  • Anqi Xu (McGill University)
  • Zhe Xu (Yale University)
  • Michael Yip (UCSD)
  • Eiichi Yoshida (AIST)
  • Jim Young (U of Manitoba)
  • Jingjin Yu (Rutgers)
  • Amir Zamir (Stanford)
  • Melanie Zeilinger (ETH Zurich)
  • Hong Zhang (U. Alberta)
  • Yu Zheng (University of Michigan-Dearborn)
  • Brian Ziebart (UIC)
  • Michael Zillich (TU Vienna)